bezpłatna konsultacja

28 kwietnia 2022

Serwery – jak porządkować dane?

Serwer to urządzenie podobne do zwykłego peceta. Tak samo jak i on, jest to komputer wyposażony w pamięć, procesor i zasilacz. Różnią się szczegółami budowy oraz zadaniami, jakie wykonują.

Serwer to urządzenie podobne do zwykłego peceta. Tak samo jak i on, jest to komputer wyposażony w pamięć, procesor i zasilacz. Różnią się szczegółami budowy oraz zadaniami, jakie wykonują.

 

Serwery są systemami oprogramowania, które biorą udział w udostępnianiu zasobów dla innych komputerów podłączonych do sieci komputerowej. Zasoby, które mogą być udostępniane to zazwyczaj: pliki, bazy danych i łącza internetowe. Serwerem jest najczęściej zwykły komputer, jednak jest to maszyna, która została przeznaczona do pełnienia tej funkcji. Taki komputer jest przystosowany do pracy ciągłej, jest wyposażony w duży i szybki dysk twardy, dużą ilość pamięci RAM i wydajne wielordzeniowe procesory serwerowe.

Jaki musi być serwer idealny?

Serwer musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być niezawodny. Aby mógł sprostać temu wymaganiu zazwyczaj posiada 2 albo więcej wbudowanych zasilaczy oraz awaryjne zasilanie. Pomieszczenie, w którym stoi powinno mieć odpowiednią wentylację, a najlepiej klimatyzację.

Jak efektywnie porządkować dane?

Najważniejsze jest dbanie o bezpieczeństwo dokumentów, które się na serwerze znajdują. Często dane te są kluczowe dla funkcjonowania danej organizacji, dlatego bardzo istotne jest przede wszystkim właściwe ich uporządkowanie. Jak to zrobić?

Po pierwsze trzeba je odpowiednio zaklasyfikować. Foldery z firmowymi zdjęciami będą potrzebowały innych zabezpieczeń niż te z kluczowymi informacjami finansowymi. Musimy dołożyć wszelkich starań do tego, aby te dane były odpowiednio posegregowane i wzajemnie się nie przenikały. Żeby to osiągnąć, musimy przejrzeć wszystkie pliki, uporządkować je, rozdzielić na osobne przestrzenie i wreszcie należycie je zabezpieczyć.

Skuteczną metodą na osiągnięcie tego celu, może być rozdzielenie danych na osobne maszyny, przestrzenie wirtualne albo nawet VLANy. Oprócz rozdzielenia danych ważne jest upewnienie się czy dane w plikach użytkowników i ogólnofirmowych nie zawierają informacji poufnych. Aby to zrobić, najlepiej jest wykorzystać automat. On sam wykryje znajdujące się w różnych plikach frazy kwalifikowane jako poufne (np. nr PESEL, nr kart kredytowych czy dowodów osobistych). Po wykonaniu takiego automatycznego skanu będzie na nas czekała gotowa informacja o tym, w jakim pliku znaleziono takie dane oraz gdzie się on znajduje.

 

Bezpłatna konsultacja - Skontaktuj się z ekspertem

zadzwoń: 604 44 66 33